Datadriven framtid börjar här – Sundsvall och Ånge visar vägen med satellitdata och AI

Från rymden till stadshuset. Nu tar Sundsvall och Ånge hjälp av satelliter och AI för att göra vardagen smartare, grönare och enklare. Med RECON-projektet blir avancerad teknik en del av kommunens verktygslåda för bättre beslut, mindre miljöpåverkan och mer nytta för varje invånare.
Sundsvall och Ånge har fått över 4,6 miljoner kronor för att testa nya, smarta lösningar som ska göra samhället bättre för både invånare och företag. Med hjälp av satellitdata och AI (artificiell intelligens) ska kommunerna utveckla teknik som gör det lättare att ta hand om miljön och planera resurser.
Projektet heter RECON och pågår i två år. Målet är att skapa ett digitalt verktyg som samlar in information från rymden och från marken. Denna information ska hjälpa kommunerna att till exempel hitta sly, upptäcka vägslitage, följa upp miljöföroreningar och stoppa olaglig nedskräpning.
Sundsvall bidrar med resurser och teknik, medan Ånge fungerar som testplats. Tillsammans visar kommunerna hur ny teknik kan användas i vardagen, direkt av handläggare och beslutsfattare.
– Med RECON gör vi data från rymden till vardagsnytta. Med data från satelliter och AI är målet att handläggare kan få snabba och träffsäkra insikter direkt i sina processer. Det här är datadriven verksamhet på riktigt – mindre transporter, färre manuella moment samt snabbare och bättre beslut, säger Hans Forsberg (C), ordförande service- och förvaltningsutskottet i Sundsvalls kommun.
Projektet gör det också möjligt att minska transporter och utsläpp, vilket är bra för både miljön och ekonomin. Dessutom delas lösningarna öppet, så att andra kommuner i Sverige kan ta del av dem.
– I en tid där vi behöver göra mer med mindre resurser är satellitdata en underutnyttjad resurs i kommunsektorn. Genom att använda den tillsammans med AI kan vi som kommun hitta nya sätt att göra mer, utan att förbruka mer, säger Marcus Matteby, IT-direktör.
I projektet finns även experter inom området, bland annat BruhnBruhn Innovation, Techseed och Sakarta. Tillsammans med Sundsvall och Ånge visar de att även mindre kommuner kan ligga i framkant när det gäller digital utveckling.
Senast ändrad: , klockan