Håkan Hellström till Sundsvall och Gärdehov Arena – enda spelningen i norra Sverige
%20Ha%CC%8Akan_Hellstro%CC%88m_PaoDuell_Live.png)
Sundsvall fortsätter att befästa sin roll som norra Sveriges ledande evenemangsstad. Med Håkan Hellströms enda spelning i norra Sverige, Melodifestivalens återkomst och tidigare succéer som Gladiatorerna, visar Gärdehov Arena att den är en självklar plats för Sveriges största produktioner.
Lördagen den 7 mars 2026 står en av norra Sveriges största evenemangsarenor, Gärdehov Arena i Sundsvall, värd för en av Sveriges mest älskade artister – Håkan Hellström. Det blir hans enda spelning i norra Sverige under den kommande inomhusturnén, vilket ytterligare befäster Sundsvalls roll som en ledande evenemangsstad i regionen. Turnén inleds i Oslo den 27 februari och avslutas i Göteborg den 20 mars.
– Ännu ett fantastiskt evenemang som kommer till Sundsvall och Gärdehov Arena. Riktigt kul att flera stora aktörer vill komma hit och arrangera stora event. Det visar att Sundsvall är attraktivt – och vi ska självklart spinna vidare på detta. Vi fortsätter skapa möjligheter i och på våra anläggningar för att stora arrangemang ska komma till vår fina stad och förgylla vår tillvaro
, säger Jennie Sahlin, arenachef på Gärdehov Arena.
Håkan Hellström är just nu aktuell med den hyllade singeln “Svindlande höjder”, och den 17 oktober släpps hans nya album “Svensk Rost”. I somras spelade han för över 210 000 personer under tre utsålda kvällar på Ullevi men nu är det dags för en mer intim turné.
– Att Håkan Hellström väljer Sundsvall och Gärdehov Arena för sin enda spelning i norra Sverige är ett kvitto på att vi är en attraktiv plats för stora evenemang. Det stärker vår position som en stad där det händer – och där människor vill samlas för kultur, musik och upplevelser
, säger Fredrik Eriksson, destinationschef.
Gärdehov Arena har under de senaste åren utvecklats till en självklar plats för stora produktioner.
– Vi är oerhört glada över att få komma till Sundsvall med Håkan Hellström och ser verkligen fram emot konserten på Gärdehov Arena. Samarbetet med staden och arenan har varit fantastiskt i detta projekt
, säger Joel Borg, promotor på Rush Ent. AB.
Konserten med Håkan Hellström lördag 7 mars nästa år kommer att ha en åldersgräns på 13 år. Biljetterna släpps den 25 september kl. 12.00 via håkanhellström.se.
FAKTA: Gärdehov Arena
- Plats: Sundsvall
- Kapacitet: Upp till 9 900 personer
- Arena: 10 700 kvm
- Parkering: Upp till 1 300 fordon
- Tidigare evenemang: In Flames 2024, Takida 2023, Gladiatorerna, Melodifestivalen, SM-veckan vinter, SM i konståkning, stora hockeymatcher
- Kommande evenemang: Melodifestivalen 2026 (februari), Håkan Hellström 2026 (mars)
- Användningsområden: Konserter, TV- produktioner, sportevenemang, mässor, utställningar, konferenser och möten