Grundskolans studie- och yrkesvägledning

Studie- och yrkesvägledare (SYV) finns för att hjälpa dig som elev med råd och vägledning inför utbildning eller yrkesval.

Med hjälp av en studie- och yrkesvägledare får du stöd och personlig vägledning för att fatta ett bra beslut om dina studier. Du får information om yrken och arbetsliv, som ger dig ökad självinsikt och ökade kunskaper om vilka alternativ som finns.

Du som förälder kan också vända dig till skolans studie- och yrkesvägledare om du har frågor eller funderingar kring ditt barns studie- och yrkesval.

Bergsåkers skola

Victoria L Larsdotter
viktoria.l.larsdotter@edu.sundsvall.se

Hagaskolan

Ulricha Flemström Edlund
ulricha.edlund@edu.sundsvall.se

Höglundaskolan

Sivita Ahmadi
sivita.ahmadi@edu.sundsvall.se

Lidens skola

Johanna Melin
johanna.melin@edu.sundsvall.se

Nivrenaskolan

Anneli Sundberg
anneli.z.sundberg@edu.sundsvall.se

Matfors skola

Malin Långberg
malin.langberg@edu.sundsvall.se

Sundsvalls Montessoriskola

Anne Kallioinen
anne.kallioinen@edu.sundsvall.se

Stöde skola

Diana Nordlander
diana.nordlander@edu.sundsvall.se

Vibackeskolan

Jörgen Frithz
jorgen.frithz@sundsvall.se

Kontaktuppgifter till studie- och yrkesvägsledare på gymnasiet finner du på Sundsvalls gymnasiums hemsida

Kontakt

Katarina Nilsson Processledare, SSA-samordnare

070-190 71 07

Var sidan till hjälp?

  • Om du lämnar personuppgifter här kommer vi att behandla dessa enligt dataskyddsförordningen GDPR. Läs mer på sundsvall.se/personuppgifter. Det du skriver skickas direkt till den som uppdaterar sidan.