Peruskoulun opinto- ja ammatinvalinnan ohjaus

Opinto- ja ammatinvalinnanohjaaja (SYV) on käytettävissäsi, kun haluat oppilaana apua ja ohjausta koulutuksen ja ammatin valintaan.

Opinto- ja ammatinvalinnanohjaaja antaa sinulle tukea ja henkilökohtaista opastusta voidaksesi tehdä hyviä opintoihin liittyviä päätöksiä.
Saat myös tietoa ammateista ja työelämästä.
Se vahvistaa itsetuntemustasi ja antaa lisätietoja niistä vaihtoehdoista, jotka sopivat juuri sinulle.

Voit myös vanhempana kääntyä koulun opinto- ja  ammatinvalinnanohjaajan puoleen, jos sinulla on kysymyksiä tai ajatuksia lapsesi opinnoista ja ammatinvalinnasta.

 

Bergsåkers skola

Victoria L Larsdotter
viktoria.l.larsdotter@edu.sundsvall.se

Hagaskolan

Ulricha Flemström Edlund
ulricha.edlund@edu.sundsvall.se

Höglundaskolan

Sivita Ahmadi
sivita.ahmadi@edu.sundsvall.se

Lidens skola

Johanna Melin
johanna.melin@edu.sundsvall.se

Nivrenaskolan

Anneli Sundberg
anneli.z.sundberg@edu.sundsvall.se

Matfors skola

Malin Långberg
malin.langberg@edu.sundsvall.se

Sundsvalls Montessoriskola

Anne Kallioinen
anne.kallioinen@edu.sundsvall.se

Stöde skola

Diana Nordlander
diana.nordlander@edu.sundsvall.se

Vibackeskolan

Michael Lie
michael.lie@edu.sundsvall.se

Yhteystiedot lukion opinto- ja ammatinvalinnanohjaajaan Sundsvalls gymnasiums hemsida

Var sidan till hjälp?

  • Om du lämnar personuppgifter här kommer vi att behandla dessa enligt dataskyddsförordningen GDPR. Läs mer på sundsvall.se/personuppgifter. Det du skriver skickas direkt till den som uppdaterar sidan.