Kouluterveydenhoitaja ja koululääkäri

Kouluterveydenhuolto käsittää oppilashuollon lääkinnälliset (EMI) toimenpiteet, joita ennen kutsuttiin kouluterveydenhoidoksi.

Kouluterveydenhoitaja tarjoaa ja suorittaa terveyskäyntejä, jotka sisältävät terveyskeskusteluja ja terveystarkastuksia voimassaolevien ohjelmien mukaan sekä rokotuksia Kansanterveysviraston määräysten mukaan. Koululääkäri vastaa lääkinnälllisistä kouluun liittyvien terveysongelmien arvioinneista.

EMI on vuoden 2020 tammikuusta lähtien sateenkaarisertifioitu. Se tarkoittaa, että toiminnolla on hbtq-sertifikaatti normeista ja hbtq-henkilöiden terveyttä ja elinehtoja koskevista seurauksista.

Terveydenhuoltotyö

Terveydehuoltotyö tapahtuu läheisessä yhteistyössä oppilaiden, huoltajan, koulun henkilökunnan ja muun oppilashuollon henkilökunnan kanssa.

Panostamme oppilaiden hyvään työympäristöön ja heidän koulussa viihtyvyyteensä. Kouluterveydenhuollon tulee antaa oppilaille valmiuksia huomioida eri elämäntapoihin liittyvät terveydelliset riskit yksilö- ja ryhmätasolla. Kouluterveydenhoitaja ja koululääkäri työskentelevät kaikkien oppilaiden terveyden hyväksi, mutta heillä on erityinen vastuu niistä oppilaista, jotka tarvitsevat erityisapua koulussa.

Tavoitteenamme on seurata oppilaiden kehitystä, pitää yllä ja parantaa heidän fyysistä ja psyykkistä terveyttään. Tuemme oppilailaiden kehitystä koulutustavoitteiden saavuttamiseksi ja panostamme terveisiin elämäntapoihin.

Kaikissa kouluissa on kouluterveydenhoitaja. Voit mennä koulusi vastaanotolle milloin tahansa sen aukioloaikana. Koululääkärin vastaanotto on säännöllisesti kaikissa kouluissa ja yhteydenotto lääkäriin välitetään kouluterveydenhoitajan kautta.

Pohjoinen koulualue

Uslands Skola
Gångvikens skola

Marie Nyman marie.nyman@sundsvall.se
060-19 49 41, 070-398 14 68
Sundsvalls kommun 85185 Sundsvall

Ljustadalens skola

Evalisa Gillow eva-lisa.gillow@sundsvall.se
060-19 25 70, 070-601 25 61
Söndagsvägen 6. Sundsvalls kommun

Ljustadalens skola, 851 85 Sundsvall

Vibackeskolan

Helen Grandin helen.grandin@sundsvall.se
060-19 49 12, 070-365 19 99

Vibackeskolan, Sundsvalls kommun, 85185 Sundsvall

Ulrika Öhman ulrika.ohman@sundsvall.se
060-19 49 20, 070-190 43 49

Vibackeskolan, Sundsvalls kommun, 85185 Sundsvall

Ankarsviks skola

Elin Hagen elin.hagen@sundsvall.se
073-275 32 20
Ankarsvikskola, Korvettv 24, Box 44 865 21 Alnö

Hagaskolan

Marita Hammarberg marita.hammarberg@sundsvall.se
060-19 27 06, 070-191 80 88

Hagaskolan, Geijergatan 2-4, 856 43 Sundsvall

Samantha Löfqvist samantha.lofqvist@sundsvall.se
070-190 78 77
Hagaskolan Geijerg 2-4 856 43 Sundsvall

Bosvedjeskolan
Norrbackaskolan

Chatarina Graneheim chatarina.graneheim@sundsvall.se

060-658 38 23, 070-308 97 74
Bosvedjeskolan, Bäckebov. 14, 856 52 Sundsvall
Norrbackaskolan, Baldersv. 70, 856 40 Sundsvall

Hellbergsskolan

Elin Hagen elin.hagen@sundsvall.se
060-658 30 03, 073-275 432 20
Hellbergsskolan, Vasagatan 12,850 09 Sundsvall

Granbergsskolan

Christina Nyman Lindqvist christina.nyman.lindqvist@sundsvall.se
070-190 47 57
Granbergsskolan, Västeråsv. 5-9, 857 31 Sundsvall

Bergsåkers skola

Lena Norell   lena.norell@sundsvall.se
060-19 23 43

Bergsåkers skola, Härmstavägen 2, Box 1234, 850 12 Sundsvall
Marlene Lindström marlene.t.lindstrom@sundsvall.se
060-19 23 54

Enhet Österro

Marlene Lindström marlene.t.lindstrom@sundsvall.se
060-19 23 54
Östero skola Dressyrvägen 15a 857 52 Sundsvall

Högoms skola
Vallens skola

Katarina Martinsson katarina.martinsson@sundsvall.se
060-658 37 61,060-658 30 54,070-626 00 65
Högoms skola, Ättehögsvägen 27, 857 41 Sundsvall
Vallens skola, Ånäsvägen 18, 860 25 Kovland

Lidens skola

Tommy Haglund  tommy.haglund@sundsvall.se
060-658 33 04, 073-047 64 32
Lidens skola Husåsvägen 15 860 41 Liden

Stige skola

Samantha Löfqvist samantha.lofqvist@sundsvall.se
070-190 78 77

Stige skola, Björkallen 32, 86040 Indal

Södra skolområdet

Höglundaskolan

Lena Schaerström lena.schaerstrom@sundsvall.se
060-19 89 05
Höglundaskolan, Parkgatan 17, 852 38 Sundsvall
Enhet Södermalm
Anna Nyström anna.nystrom@sundsvall.se
060-658 37 04, 070-191 05 23

Skönsmons skola

Anna-Stina Larsson anna-stina.larsson@sundsvall.se
060-658 30 35, 073-2709317

Skönsmons skola, Östra radiogatan 6, 854 61 Sundsvall

Sundsvalls Montessoriskola

Tommy Haglund   tommy.haglund@sundsvall.se
060-19 97 12, 073-047 64 32
Sundsvalls Montessoriskola Paviljongvägen 15A 851 85 Sundsvall

St:Olofsskolan

År F-3

Ingela Nordström-Mukka ingela.mukka@sundsvall.se
060-658 32 08, 070-327 35 35
St:Olofsskolan, Bergsgatan 93, 853 53 Sundsvall

År 4-9 ( Åkersvik)
Anna Micha  anna.micha@sundsvall.se
070-647 14 52
St:Olofsskolan  Bergsgatan 93 853 53 Sundsvall

Allsta skola

Anna-Stina Larsson anna-stina.larsson@sundsvall.se
060-658 30 35, 073-2709317
Allsta skola Allsta 40 855 90 Sundsvall

Nivrenaskolan

Ingela Spjuth ingela.spjuth@sundsvall.se

060-19 49 63, 070-180 70 12

Nivrenaskolan, Skolgatan 5, 862 31 Kvissleby

Solede skola

Cecilia Wallin cecilia.vallin@sundsvall.se
073-143 52 91
Solede skola Karlavägen 4 862 32 Kvissleby

Essviks skola

Cecilia Wallin   cecilia.vallin@sundsvall.se
073-143 52 91
Essviks skola Mistelvägen 4 862 34 Kvissleby

Kyrkmons skola

Helena Mattsson helena.mattsson@sundsvall.se
073-275 22 70
Kyrkmons skola, Njurundavägen 67, 862 40 Njurunda

Bredsands skola

Anna Micha  anna.micha@sundsvall.se
070-647 14 52
Bredsands skola Tallvägen 1 854 66 Sundsvall

Matfors skola

Ulrika Sundin ulrika.a.sundin@sundsvall.se

060-19 28 57, 070-296 28 00
Matfors skola, Skölevägen, Box 2, 864 21 Matfors

Kristina Rydin Skölving kristina.rydin.skolving@sundsvall.se
060-19 28 80,070-269 15 00
Matfors skola, Skölevägen, Box 2, 864 21 Matfors

Lucksta skola

Kristina Rydin Skölving kristina.rydin.skolving@sundsvall.se

060-19 28 80, 070-269 15 00
Lucksta skola, Kullenvägen 17-19, 864 92 Matfors

Stöde skola

Margareta Järlehag margareta.jarlehag@sundsvall.se
060-658 33 27,070-388 61 17
Stöde skola, Gräfte 305, 860 13 Stöde

Sundsvallin lukio

GA skolan 852 37 Sundsvall
Malin Kristoffersson malin.kristoffersson@sundsvall.se
060-19 24 41

Hedbergska skolan, 852 37 Sundsvall
Annelie Norberg annelie.norberg@sundsvall.se
060-19 24 13

Hedbergska skolan 852 37 Sundsvall
Annica Lundgren annica.lundgren@sundsvall.se
072-146 49 40

Västermalms skola 852 37 Sundsvall
Birgitta Färdvall birgitta.fardvall@sundsvall.se
060-19 27 76

Västermalms skola 852 37 Sundsvall

Eva Larsson Hansson eva.larsson@sundsvall.se
060-19 17 35, 073-270 13 25

Västermalms skola 852 37 Sundsvall

Västermalms skola 852 37 Sundsvall
Cathrin Jonsson cathrin.jonsson@sundsvall.se
060-19 15 56, 070-191 61 89

Västermalms skola

Carina Jacobsson carina.jacobsson@sundsvall.se
060-19 15 56, 076-495 23 75

Västermalms skola 852 37 Sundsvall

Anna Felländer anna.dahlgren.fellander@skola.sundsvall.se
060-19 15 56

Toiminnanjohtaja Ulrika Öhrling Nilsson

ulrika.ohrling-nilsson@sundsvall.se

060-19 49 87, 073-275 16 88

Koululääkäri

Bernadett Szimuly

bernadett.szimuly@sundsvall.se

076-648 22 76

Koululääkäri

Helena Johansson

Helena.johansson@sundsvall.se

073-2705191

Koululääkäri

Jenny Hoffman Juhlin

jenny.hoffman.juhlin@sundsvall.se

070-180 73 06

Koululääkäri

Anna Jurzyk

Anna.jurzyk@sundsvall.se

073-280 71 57

Lisää tietoa sundsvall.se/suomeksi

Yhdenvertaisuus

Oppilasterveydenhuolto ja tukitiimi

Yhteys

Ulrika Öhrling Nilsson Verksamhetschef, Skolhälsovården

060-19 49 87

 

Kontakt

Ulrika Öhrling Nilsson Verksamhetschef, Elevhälsans medicinska insats

060-19 49 87

Var sidan till hjälp?

  • Om du lämnar personuppgifter här kommer vi att behandla dessa enligt dataskyddsförordningen GDPR. Läs mer på sundsvall.se/personuppgifter. Det du skriver skickas direkt till den som uppdaterar sidan.