Kuraattori

Tarvitsetko jonkun jonka kanssa puhua?

Sekä peruskoulun että lukion oppilaana tai vanhempana voit kääntyä kuraattorin puoleen.

Koulukuraattori toimii terveyttä edistävästi, ennaltaehkäisevästi ja tukea antaen. Tämä tarkoittaa, että oppilas voi keskustella henkilökohtaisesti, yhdessä oppilaan ja vanhemman sekä koulun henkilökunnan kanssa. Koulukuraattorille on erityisen tärkeää tukea koulun työtä huomioiden opetusta ja kehitystä koskevat esteet ja kiinnittää huomiota oppilaisiin, jotka olosuhteidensa vuoksi joutuvat vaikeuksiin tai osoittavat merkkejä mielenterveysongelmista.

Koulukuraattori tukee koulun sosiaalityöntekijänä omaamallaan sosiaalisella ja psykologisella pätevyydellään oppilasterveystyötä niin organisaatiotasolla kuin ryhmä- ja yksilötasollakin.

Koulukiusaaminen ja loukkaava kohtelu

Kiusataanko sinua tai jotain muuta? Puhu opettajasi, kouluterveydenhoitajan, kuraattorin tai jonkun muun kanssa koulussa ja johon voit luottaa.

Kuratorer för de olika skolorna

Bergsåker, Högom, Vallen ja Österro

Daniel Viklund
daniel.z.viklund@sundsvall.se
070-100 08 70

Haga 7-9, Bosvedjan, Granloholm, Hellberg ja Sticksjö

Linda Ahlenius
linda.ahlenius@sundsvall.se
060-19 27 10, 070-100 08 41

Haga F-9, Gångviken, Ljustadalen, Södermalm sekä koko kuntaa koskevat erityiset opetusryhmät

Sofia Nigard
Sofia.nigard@sundsvall.se
060-19 27 21, 072-146 76 93

Vibacke, Ankarsvik, Kyrkskolan, Usland

Linda Rehn Hellberg
Linda.rehn@sundsvall.se
060-19 49 05, 070-191 91 22

Nivrena, Essvik, Bredsand, Solede, Kyrkmon

Olle Granath
Olle.granath@sundsvall.se
070-614 49 51

Höglunda, Sundsvalls Montessori, Skönsmon

Åsa Danielsson
Asa.danielsson@sundsvall.se

070-520 25 88

Stöde

Diana Nordlander
Diana.nordlander@skola.sundsvall.se
070-191 91 30

Matfors, Runsvik, Lucksta, Liden, Stige

Tony Johnson
Tony.johnson@sundsvall.se
070-183 66 77

Alen, Norrbacka, St Olof, sosiaaliset arvioinnit erityiskouluun otettaessa

Ingmarie Fanberg
Ingmarie.fanberg@sundsvall.se
073-270 94 08

Hedbergska skolan

Ekonomiprogrammet

Estetiska programmet
Restaurang och livsmedelsprogrammet

Mikael Nystedt
Mikael.nystedt@skola.sundsvall.se
060-19 24 16

Samhällsprogrammet
Hotell- och turismprogrammet
Handel- och administrationsprogrammet
Programmet för hotell, restaurang och bageri
Programmet för hantverk och produktion

Eva Ödlund
Eva.odlund@skola.sundsvall.se
060-19 27 77

Västermalm

Bygg- och anläggningsprogrammet
El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
Gymnasiesärskolan

Anna-Karin Granlund
Anna-karin.granlund@skola.sundsvall.se
060-19 17 26, 073- 275 40 90

Vård- och omsorgsprogrammet
Fordon- och transportprogrammet
Teknikprogrammet

Ulrika Sörling Stenberg
Ulrika.sorling-stenberg@skola.sundsvall.se
060-19 17 56, 070-666 99 52

IM-språk

Sara Tingsek
Sara.tingsek@skola.sundsvall.se
072-147 63 82

Barn- och fritidsprogrammet
Hantverksprogrammet
A-gruppen
IMIND
Naturvetenskapsprogrammet

Lena Jonsson
Lena.jonsson@skola.sundsvall.se
060-19 24 37, 070- 10 40 771

Yhteystiedot

Kristina Berglund

Chef Barn-, elevhälsa och stödteam
073-274 59 50
kristina.berglund@sundsvall.se

Var sidan till hjälp?

  • Om du lämnar personuppgifter här kommer vi att behandla dessa enligt dataskyddsförordningen GDPR. Läs mer på sundsvall.se/personuppgifter. Det du skriver skickas direkt till den som uppdaterar sidan.