Kuraattori

Tarvitsetko jonkun jonka kanssa puhua?

Sekä peruskoulun että lukion oppilaana tai vanhempana voit kääntyä kuraattorin puoleen.

Koulukuraattori toimii terveyttä edistävästi, ennaltaehkäisevästi ja tukea antaen. Tämä tarkoittaa, että oppilas voi keskustella henkilökohtaisesti, yhdessä oppilaan ja vanhemman sekä koulun henkilökunnan kanssa. Koulukuraattorille on erityisen tärkeää tukea koulun työtä, huomioida opetusta ja kehitystä koskevat esteet. Kuraattorille on tärkeää kiinnittää huomiota oppilaisiin, jotka olosuhteidensa vuoksi joutuvat vaikeuksiin tai osoittavat merkkejä huonovointisuudesta.

Koulukuraattori tukee koulun sosiaalityöntekijänä omaamallaan sosiaalisella ja psykologisella pätevyydellään oppilasterveystyötä niin organisaatiotasolla kuin ryhmä- ja yksilötasollakin.

Koulukiusaaminen ja loukkaava kohtelu

Kiusataanko sinua tai jotain muuta? Puhu opettajasi, kouluterveydenhoitajan, kuraattorin tai jonkun muun kanssa koulussa ja johon voit luottaa.

Kuratorer för de olika skolorna

Bergsåkers skola, Granbergsskolan

Jenny Lundgren

jenny.lundgren@sundsvall.se

070-371 29 13

Hagaskolan, Hellbergsskolan

Linda Ahlenius

070-100 08 41

linda.ahlenius@sundsvall.se

Ljustadalens skola, Gångvikens skola, Bosvedjeskolan, koko kuntaa koskevat opetusryhmät

Sofia Nigard

Sundsvallin koulukuraattoreiden koordinoija
sofia.nigard@sundsvall.se
072-146 76 93

Vibackeskolan, Ankarsviksskolan, Kyrkskolan, Uslandsskola

Linda Rehn Hellberg
linda.rehn@sundsvall.se
060-19 49 05, 070-191 91 22

Nivrenaskolan, Essviks skola, Solede skola

Olle Granath
olle.granath@sundsvall.se
070-614 49 51

Höglundakolan, Skönsmons skola

Åsa Danielsson
Asa.danielsson@sundsvall.se

070-520 25 88

Stöde skola

Diana Nordlander
diana.nordlander@sundsvall.se
070-191 91 30

Matfors skola, Lucksta skola, Runsviks skola

Tony Johnson
tony.johnson@sundsvall.se
070-183 66 77

Bredsands skola, Kyrkmons skola, Södermalmsskolan

Amelia Pettersson

amelia.pettersson@sundsvall.se

070-270 78 57

Sundsvalls Montessoriskola, S:t Olofsskolan, Allsta skola, Högoms skola

Anneli Forsberg
annelie.forsberg@sundsvall.se
070-183 67 27

Lidens skola, Stige skola, Vallens skola, Österro skola

Hampus Lyman

hampus.lyman@sundsvall.se

073-275 57 65

Kaikki Sundsvallin erityisperuskoulut

Erityisperuskouluun ja lukioperuskouluun edeltävän otannan sosiaaliset arvioinnit.

Ingmarie Fanberg

ingmarie.fanberg@sundsvall.se

073-270 94 08

Tietoa lukion kuraattoreista ja yhteystiedot heihin löydät sivulta Oppilasterveys kuraattorit

Yhteystiedot

Kristina Berglund

Lapsi-, oppilasterveyden ja tukitiimin johtaja
073-274 59 50

 

kristina.berglund@sundsvall.se

Var sidan till hjälp?

  • Om du lämnar personuppgifter här kommer vi att behandla dessa enligt dataskyddsförordningen GDPR. Läs mer på sundsvall.se/personuppgifter. Det du skriver skickas direkt till den som uppdaterar sidan.