På väg till skolan
Har ditt barn svårt att komma iväg till skolan? Du är inte ensam. Många föräldrar till barn eller tonåringar med hög skolfrånvaro känner sig maktlösa, oroade och trötta. Därför vill vi erbjuda dig en möjlighet att få stöd, gemenskap och nya verktyg.
Ofta har man kämpat länge, med många möten och kontakter men ändå står man kvar med känslan av att bära ansvaret själv. Samtidigt sliter det att ha en ungdom hemma som inte mår så bra.
På väg till skolan - en studiecirkel
På väg till skolan är en studiecirkel med tre gruppträffar, där du tillsammans med andra föräldrar i liknande situation får dela erfarenheter, tips och hitta nya strategier för att stärka ditt barn eller tonåring – och såklart dig själv. Gruppen är liten så alla ska få komma till tals och känna sig trygga.
Du behöver inte ha några förkunskaper eller förbereda dig på något sätt. Det här är en stund för dig som förälder, där vi fokuserar på det som faktiskt kan göra skillnad – steg för steg. Varmt välkommen att vara med, tillsammans hittar vi vägar framåt.
Gruppstart
Varje termin – tider uppdateras här på sidan.
Lokal
Meddelas inom kort.