Årets sommarplatser – Nu blir det mer plats för umgänge, lek och liv i centrum

Vi fortsätter satsningen på ett levande centrum genom nya tillfälliga mötesplatser i stadsmiljön. Under sommaren 2025 skapas ett sommartorg, två sommargågator och en sommarplats på Finnkajen – allt för att ge Sundsvallsborna fler möjligheter till att umgås och aktivera sig utomhus, helt kostnadsfritt.
– Vi har lyssnat på Sundsvallsborna och testar nu flera nya inslag utifrån deras önskemål, där vi skapar ett levande centrum med mötesplatser utomhus där vi alla kan umgås, aktivera oss, leka, fika och träffas, säger Jeanette Hedlund (S), ordförande i stadsbyggnadsnämnden.
Fyra sommarplatser i centrum
Utifrån resultatet av medborgardialogen i projektet Mötesplatser i centrala Sundsvall, som genomfördes 2023/2024, gav många invånare uttryck för en önskan: fler öppna och välkomnande ytor i staden där man kan umgås utan att det kostar pengar, mer färg, grönska och plats för spontant umgänge. Vi har tagit fasta på dessa önskemål – och i sommar händer det mycket.
– Vi vill skapa ett levande centrum där både Sundsvallsbor och besökare får fler mötesplatser utomhus där man kan mötas och umgås, säger Jeanette Hedlund (S), ordförande i stadsbyggnadsnämnden.
Två sommargågator
- Thulegatan mellan Storgatan och Kyrkogatan
- Storgatan mellan Sjötullsallén och Nybrogatan.
Här möbleras gatorna med bord, stolar, bänkbord, pingisbord, konstgräs, drakar, lekstuga, leksaker, blommor och bokholkar för utlåning av böcker. Det erbjuds också möjlighet till att spela spel i form av schack, kubb och tre i rad.
– Sommargågator är ett sätt att tillfälligt testa hur gatorna kan användas på nya sätt – med mer liv, lek och vistelse i fokus istället för endast biltrafik, säger Henrietta Philp, processledare på Sundsvalls kommun.
Stora torget blir sommartorg igen lagom till skolavslutningen
Stora torget förvandlas till ett grönt, färgglatt torg mitt i centrum. Här finns solstolar, konstgräs, blomsterarrangemang, käppdrakar att hoppa hinder med och bänkbord att fika vid. Här skapas ett grönt, lekfullt torg mitt i staden – perfekt för vila, fika och spontana aktiviteter.
Ny sommarplats på Finnkajen
På Finnkajen intill vattnet skapas en tillfällig aktivitetsyta med beachvolleyplan, utegym och en mobil pumptrackbana som står där i två månader.
– Vid Finnkajen blir det i sommar en spontanaktivitetsyta med pop-up aktiviteter innan något annat byggs där, här kan vi kunna erbjuda möjligheter för cykling, utegym och beachvolleyboll. Beachvolleybollplanerna kommer vara kvar medan årets pop-up verksamheter, gym och pumptrack flyttas vidare till andra platser, säger Tommy Lerstrand, idrotts- och fritidschef på Sundsvalls kommun.
En plats för alla – hela sommaren
Målet är att skapa platser där alla kan vistas och må bra – oavsett ålder eller bakgrund. Det kostar inget att vara med, och under sommaren kommer ytorna även användas för föreningsaktiviteter och mindre evenemang.
Dessutom bjuder andra centrala utomhusytor på aktiviteter: skateparken har fått nya soffor, på Norra kajen kan du spela Boule och Corn hole.
Kontakt
- Jeanette Hedlund (S), stadsbyggnadsnämndens ordförande, telefon: 073-093 64 61
- Henrietta Philp, processledare, telefon: 060-19 15 38
- Tommy Lerstrand, idrotts- och fritidschef, telefon 060-19 19 98
- Anna Axling, parkstrateg, telefon: 072-143 11 75
- Linnea Lång, kommunikatör och projektledare, telefon: 073-271 32 09
Senast ändrad: , klockan