Individ- och arbetsmarknad genomför åtgärder för en ekonomi i balans

Sundsvalls kommun står inför tuffa ekonomiska besparingar där också Individ- och arbetsmarknadsförvaltningen brottas med ett växande underskott. Förvaltningen har en prognos på fortsatt underskott för 2025, i dagsläget -40 miljoner kronor. En utveckling som nu kräver åtgärder för att få ekonomin i balans.
Bakgrunden till underskottet är främst ökade kostnader för lagstadgade insatser, såsom placeringar av barn och unga. Kostnader för placeringar och ersättning till familjehem ökar på grund av prishöjningar från staten, vilket innebär att samma insatser nu kostar kommunen betydligt mer. Samtidigt ökar behoven av placeringar till viss del inom individ- och familjeomsorgen, inte minst till följd av samhällsutmaningar som kriminalitet och psykisk ohälsa.
– Vi ser att kostnaderna för vissa insatser har ökat kraftigt redan under början av 2025, och prognosen för resten av året pekar åt fel håll
, säger Kerstin Nordensson, tillförordnad direktör vid Individ- och arbetsmarknadsförvaltningen.
För att möta det ekonomiska läget föreslås nu ett antal besparingsåtgärder som kommer att beslutas om på Individ- och arbetsmarknadsnämndens möte den 27 maj.
Trots behovet av besparingar vill politikerna särskilt värna vissa verksamheter.
– Förvaltningen har gjort en genomlysning, men politiskt kommer vi inte att gå med på alla delar i förslaget. Vi vill behålla Slink Ins viktiga arbete och den högre ersättningen till barnfamiljer med försörjningsstöd. Tyvärr innebär underskottet att vi måste spara på annan bra verksamhet som inte är lagstadgad
, säger Jonas Väst (S), ordförande Individ- och arbetsmarknadsnämnden.
Kommunen står nu inför svåra prioriteringar där balansen mellan lagkrav, behov och ekonomi måste vägas noggrant.
Senast ändrad: , klockan